podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Uzbekistan - wiza, ambasady, przepisy

Taszkent     
uzbekistan
Uzbekistan - podróże do UzbekistanuUzbekistan - mapa krajuUzbekistan - spis artykułów i galeriiUzbekistan - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeUzbekistan - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaUzbekistan - szczepienia, zdrowie, poradyUzbekistan - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROUzbekistan - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOUzbekistan - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Uzbekistanu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Uzbekistanu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele Polski objęci są obo­wiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsu­larnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu, a także na podstawie vouchera uzbec­kiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu można ją przedłużyć. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma wymogu okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest mię­dzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Od lipca 2007 roku wprowadzono obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa oraz zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Odradzamy podróżowanie samochodem po zmro­ku z uwagi na liczne nieoświetlone przeszkody (dziury w drodze, zwie­rzęta, samochody). Wysokość mandatów jest na ogół umowna. Stan dróg jest nie najlepszy, szcze­gólnie wiosną i jesienią.
Podróżowanie po kraju
Władze ograniczyły ruch oso­bowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach grani­czących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgi­stanie. Przy zakupie biletów kolejowych wymagane jest przed­stawienie dokumentu tożsamości (paszportu).
Przepisy celne
Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.
Bezpieczeństwo
Uzbekistan jest krajem stosunkowo bez­piecz­nym. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszon­kowe (głównie na bazarach, dworcach itd.).
Przydatne informacje
• Urzędy pracują z reguły od 9.00 do 18.00 z przerwą na obiad (13.00–14.00); wiele urzędów pracuje również w soboty. Sklepy otwarte są w tych samych godzinach, niektóre spożywcze pracują od 7.00 do 21.00.
• Państwowy transport miejski jest niewystarczający; popularne są tzw. marszrutki oraz taksówki (stosunkowo tanie – ok. 0,3 USD za kilometr). Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.
§ Orientacyjny koszt przejazdu taksówką z lotniska w Taszkencie do centrum miasta wynosi ok. 5,- USD.
• Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra. W miastach można znaleźć wiele kawiarenek internetowych, które podlegają jednak monitorowaniu przez providerów.
• Wymiana waluty poza bankami i kantorami jest nielegalna. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych.
§ Przykładowe ceny poszczególnych produktów i usług w Taszkencie: chleb – od 0,30 USD, mleko w kartonie (1l) – 1 USD, pasta do zębów – ok. 1,5 USD, obiad w restauracji średniej klasy oferującej dania narodowe – ok. 5-10 USD; koszt połączenia telefonicznego do Polski z telefonu stacjonarnego ok. 0,90 USD za minutę, przejazd środkami transportu miejskiego – 0,25 USD, 1 l benzyny Pb 93 – 0,90 USD. Przejazd ekspresowym pociągiem do Samarkandy (w jedną stronę), II klasą – 13,5 USD, I klasą 18 USD. Przelot samolotem wewnętrznych linii z Taszkentu do Urgenczu k. Chiwy (w obie strony) – 130 USD.
• Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu warszawskiego.
• Numer kierunkowy do Uzbekistanu: 00998.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Taszkencie
ul. Firdavsiy 66, Yunasabadskiy Rayon 700084 Tashkent, Uzbekistan
tel.: (00-998 71) 120 86 50
fax (+998 71) 120-86-51
ambasada@bcc.com.uz
www.taszkent.polemb.net

Wydział Konsularny
tel.: (00-998 71) 120 86 52
fax: (00-998 71) 120 86 51

Wydział Ekonomiczno-Handlowy
tel.: (00-998 71) 133 96 50
fax: (00-998 71) 133 97 50

Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Uzbekistanu
ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
tel. (0-22) 894 62 30; fax (0-22) 894 62 31
e-mail: info@uzbekistan.pl
Internet: www.uzbekistan.pl